Byrokracie včera a dnes

Když jsem si loni na cesty do práce pořídil přibližovadlo zvané fichtl, věděl jsem, že to na moji váhu nejspíš nebude to pravé ořechové. Pro letošní motosezónu jsem si tedy dal předsevzetí pořídit něco aspoň o málo silnějšího. K tomu jsem bohužel potřeboval jednu drobnost – rozšířit řidičák. A když už se do podobné akce pouštím, tak rovnou bez omezení kubatury.

Autoškolu i závěrečné zkoušky mám v tuto chvíli úspěšně absolvované, samotný řidičák v nedohlednu. Poslyšte proto, kterak si soudruzi, lhostejno zda z ODS, ČSSD či KSČ(M), představují zjednodušení byrokracie v praxi.

Léta Páně 1992

Po závěrečné zkoušce (které mimochodem dokázal stíhat jediný komisař pro celý okres Přerov) jsme v autoškole odevzdali dva kusy průkazkových fotografií a po zhruba týdnu jsme si šli na tehdejší dopravní inspektorát pro hotové řidičáky. Šťastnější jedinci, majitelé průkazů vzor třídílné růžové leporelo, obdrželi jenom razítko k příslušné skupině a mohli fičet rovnou.

Léta Páně 2008

Autoškola se nám protáhla na délku kurzu běžnou pro osobní auto, přestože výuka představovala pouhopouhých 5 dvoujízd plus teorii samostudiem. Prý je málo komisařů, pouhopouzí tři. Zde je na místě poznamenat, že území někdejšího okresu Přerov mají teď na starosti 3 tzv. pověřené obce, pokud jsem se nepřehlédl.

První změnou je to, že o vydání nového průkazu je třeba žádat a tedy dostavit se na Úřad, elektronicky nelze (může mi nějaký úředník osvětlit jiný srozumitelný důvod, proč absolvovat autoškolu, než si nechat vystavit řidičák?). Řečí zákona tedy žádat o řidičské oprávnění a následně vydání nového průkazu, ale prakticky jde o vystavení té blbé plastové kartičky, že.

Je-li třeba jít na Úřad minimálně dvakrát, logicky se z(dvoj)násobí počet čekajících pacient klientů. A tak moje včerejší mise, kdy mi i po hodině čekání Systém odmítal přidělit pořadové číslo, skončila nezdarem. Ať žijou pondělní úřední hodiny.

Dnes jsem byl sice úspěšnější, ale jen relativně. A úřední šiml šimlal a šimlal. K žádosti je totiž třeba doložit:

 • 1 ks průkazkové fotografie
  Jediná změna k lepšímu, člověk ušetří fotku. Jenom škoda, že z barevné fotečky je ve výsledku černobílá.
 • posudek o zdravotní způsobilosti
  Vzletné označení v praxi značí papír s naprosto stejnými radiobuttony s variantami neschopen/schopen/schopen s omezením, které už byly zaškrtnuty a potvrzeny v přihlášce do autoškoly. Nevím, k čemu jsou kopírky či skenery, když už nechci uvažovat o ošklivosti typu důvěra k autoškole. Íí-hááááá.
 • výpis s rejstříku trestů
  Prý novinka od 1.7. tohoto roku, paní za okýnkem mi ani nebyla schpna říci, podle které novely. Ještě že máme to ASPI:
  Za účelem zjištění, zda osoba uvedená v odstavci 1 splňuje podmínku bezúhonnosti podle odstavce 1 písm. f), si příslušný orgán uvedený v § 92 odst. 1 vyžádá podle zvláštního právního předpisu 27a) výpis z evidence Rejstříku trestů. Žádost o vydání výpisu z evidence Rejstříku trestů a výpis z evidence Rejstříku trestů se předávají v elektronické podobě, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup. (§ 82 odst. 3 361/2000 Sb. )
  Nejsem si jist, zda tím zákonodárce opravdu myslel, že vás úředník požene přes půl města do ošklivosti jménem šmejd point a tam vyvalit půl sta, ale realita je prostě taková. Ííí-hááááááá.
 • poplatky
  Už závěrečné zkoušky vyšly na 700 čekokreditů, vydání nového průkazu koštuje dalšího půl sta, expresní vydání stovek pět (ta padesátka je kupodivu v ceně). Doručení kurýrem nemožné.

Kromě toho je třeba pod bedlivým okem úřednice vyplnit žádost, výskyt duplicitních kolonek datum narození/rodné číslo/pohlaví už snad nikoho nepřekvapí. Íííí-hááááááááá.

Dokonáno jest, kupodivu dostávám papírek s čísly, na kterých lze ověřit, zda už kartička dorazila. Diví se mi ještě někdo, že jsem po prvotním vyražení od okýnka směrem šmejd point všechny soudružky úřednice důsledně zdravil čest práci? Nemluvě o tom, že si pohrávám s myšlenkou poslat Úřadu žádost o náhradu škod, kde by činila největší položku částka za způsobenou psychickou újmu :)

A diví se ještě někdo těm lidem, co se na podobné ponižující procedury raději vykašlou, a jezdí raději bez?

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
 • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`