Chomutov s křížkem po funuse

A ještě jednou iHeute: Exekutoři začali kasírovat dlužníky hned u pokladny na sociální dávky. A aby to nebylo jiným líto, tak třeba Chomutovský deník a VIDEO: Exekutor bral chomutovským dlužníkům dávky rovnou z ruky. Na první pohled konečně náznak nějakého razantního řešení, na ten druhý to už ovšem tak optimisticky a jednoznačně nevidím.

Přijde mi to celé spíše jako komedie pro média a jejich prostřednictvím i nezdravě nasraný lid, než nějaké systémové a dlouhodobé řešení. Navíc se přímo nabízejí politicky nekorektní otázky, které soudruhy novináře ne a ne napadnout. Tak třeba:

  • Nejsou sociálně potřební přepláceni? Sociální dávky by v zásadě měly pokrývat minimální náklady na živobytí nebo chcete-li životní minimum, které by samozřejmě nemělo exekuci podléhat, aspoň tedy pokud nechceme hromadná elpasa za bílého dne. Znamená to tedy, že zejména specifickým skupinám bylo/je vypláceno více?
  • Chomutovu předtím peníze nechyběly? Zmiňovaných 240 mega mi nepřijde jako zrovna malá částka, dokonce si to dovolím odhadnout tak na 1/10 jejich ročního rozpočtu. Bylo vážně nutné nechat celou situaci dojít až tak daleko? Budou nějak potrestáni ti, kteří měli až doposud nějaké vymáhání dluhů v paži, nebo ještě níže?
  • Není upřednostňován jeden věřitel? Dovolím si pochybovat o tom, že chroničtí neplatiči budou dlužit pouze jednomu subjektu, a článek zmiňuje vymáhání dluhů toliko vůči městu. Co na to elektrárny, plynárny a providenty? Nemluvě o organizacích, které nemusejí vymáhat prostřednictvím soudních exekutorů. Nebo ty vymáhání pohledávek až tak v paži, nebo ještě níže neměly?
  • Je nutná k takové akci policejní přesila? Exekutoři za své služby samozřejmě požadují často až absurdní (čti řádově převyšující dlužnou částku) odměnu. Nejsou si tedy schopni zaplatit, samozřejmě z vlastního, služby soukromé ochranky? Musí se daňový poplatník finančně podílet na něčím soukromém podnikání? Berme prosím do úvahy, že Íčko hodlalo zpoplatnit věci typu přivolání policie k dopravní nehodě.
  • Komu to prospěje? Je už dopředu jasné, že proti této akci povstanou ochránci lidských práv a po jednodenním humbucku za cvakotu foťáků a vrčení kamer se to celé pravděpodobně odpíská. Samozřejmě se započtenými a tolik potřebnými politickými body. My jsme se snažili, ale oni nám házejí klacky pod nohy ...

Pořád máte ještě pocit, že se nejednalo pouze o tučné sousto a divadélko pro média, která ho samozřejmě sežrala i s navijákem (a nekladla zbytečné otázky)?

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`