Datové schránky – průser na obzoru

Íčko Langerovo, přesně ve svém obvyklém stylu není důležité to co děláš, ale co říkáš, že děláš, rozjelo reklamní kampaň ke své poslední hračce, datovým schránkám. Reklamní spot se mihnul dokonce včera i dnes pod časomírou před hlavními zprávami na naší vaší televizi. A já tuším další slušný průser nebo chcete-li blamáž na obzoru ...

Netušíte-li, co mají být ty datové schránky vlastně za zvířátko, tak si představte něco-jako-webmail aplikaci (nebo systém privátních zpráv známý z webových fór) s garantovaným doručením zprávy, sloužící pro elektronickou komunikaci mezi orgány veřejné správy a občanem/živnostníkem/firmou a opačně, která má plnohodnotným způsobem nahradit běžnou papírovou poštu, včetně všech právních důsledků. S chuťovkami typu touží-li adresát po papírovém vyhotovení, musí si doběhnout na nejbližší Czech POINT, samozřejmě za příslušný obolus. A to se vyplatí, ne?

Pro podrobnější informace doporučuji sérii článků na Lupě:

Protože sám mimo jiné funguju jako ajtík v nejmenované státní organizací, jisté zkušenosti bych měl. Elektronická výměna dat pro část dokumentů se nějakým způsobem praktikuje cca od roku 1994, nejdříve byla data předávána na disketách spolu s doklady papírovými (aby se to nemuselo přepisovat ručně), později data zasílaná e-mailem či zabezpečenou komunikací prostřednictvím určených operátorů předcházela jednou za čas předané papíry a v letech 2003/2004 byl spuštěn systém plně elektronické komunikace, podepsané a šifrované elektronickým podpisem, kdy data zadaná v systému mají plnou právní platnost a papírový doklad plní funkci pouze podpůrnou, a to prosím na území celé EU (a modří už asi vědí :), s postupně se rozšiřující paletou dokladů. Ovšem zejména poslednímu jmenovanému předcházelo důkladné a dlouhodobé testování. I přesto si aplikace po pěti letech, zejména po nějakých větších updatech, občas zahapruje, a proto je pamatováno na havarijní postupy.

A co že víme k dnešnímu dni o datových schránkách, jejichž ostré spuštění, bez jakéhokoliv přechodného či duálně-papírově-elektronického-provozního období, naštěstí ne pro všechny, má nastat za necelé dva měsíce? Kromě toho, co jsme se mohli dočíst na Lupě či jinde, absolutně nic. Tedy kromě jednoho dokumentu z konce minulého týdne, který se velmi zmateným způsobem snažil zmapovat možný datový provoz, a který ve mně zasel semínko pochybností, jestli pro nás start datových schránek nebude mimo jiné znamenat také stopku pro některé zavedené a dá se říci fungující postupy, zmiňované v předchozím odstavci. Fuck off!

Apropó, dimenzování systémových prostředků pro běh aplikací ve státní správě bývá kapitolou samou pro sebe. Co si tak jenom z hlavy vzpomenu, měli jsme tu padající Elišku v době startu tzv. bodového systému, letos jsme mohli zaznamenat problémy s aplikací pro vyplácení sociálních dávek a hitem posledních dnů je systém pro sledování výdeje některých léčiv. Který ústy svého mluvčího, stejně jako ostatní jmenované, fungoval, jen měl pomalejší odezvy. Což je samozřejmě z hlediska funkčnosti totéž, jen to tak nějak lépe zní. A v reportáži mě prostředí programu, které jako by vypadlo z oka historické FoxPro 2.0, donutilo zamáčknout nostalgickou slzu v oku :)

Jak říkají slepí, uvidíme. Jedno je ovšem jisté už dnes – zatímco se vysmáté Íčko bude věnovat rétorickým cvičením v parlametu, my ostatní budeme z jeho dítka padat na huby, protože den D se nezadržitelně blíží ...

Datove schranky - letak ve schrance

Ve sve "kamenne" schrance jsem nasel letak, "Konec zapirani". "Tomas Marny mne pobavil. Vzal jsem to jako reklamni letak, ktery mne ma vyprovokovat a byl jem zvedavy o co jde.
Ale uz text o novem dorucovani mne rozcilil jako davno nic.
Z textu je silne citit paranoi autora, ktery kazdeho v CR povazuje za parchanta, ktery se schovava pred justici. Takze ja, ktery jsem se nikdy neskryval a ani nemam v planu vim, ze ma na mne nekdo spadyno. Nevim to presne, ale tipnu ze 95% obyvatelu je zastizitelnych a 5% ne. Nicmene vsichni jsou povazovani za potizisty, na ktery se musi vyzrat. At si ty datovy schranky strci nekam! Doporucoval bych aby se nad tim nekdo zamyslel a napsat i vyhody pro tech 95% a ne jen vyhody pro ty, kteri na tech 5% nevyzrajou ani datovyma schrankama.

Přesně tak

Leták ve schránce jsem nezachytil (doma ví, že přede mnou mají některé věci raději schovávat :), nicméně mám pocit, že se na webu točily bannery na podobné téma, shit! Na koho to bylo cílené? Já mám silný pocit, že jenom na utracení peněz. Ti potížisté stejně zase najdou způsob, a ten zbytek se jenom nasere ...

Nějaké teoretické výhody by mě sice napadaly, jenže co jsem o tom celém četl, tak to vypadá zase na takový polofunkční bastl za dlouhé peníze :(

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`