Dva měsíce s ADSL od Radiokomunikací

Na ADSL připojení mi vadily zejména dvě věci – kolaborace s SPT Telecom a nutnost platit paušál za telefonní linku. Pokud však v dané oblasti nemáte příliš variant na výběr a navíc máte na lince 100% slevu na paušále, matematika rázem vypadá jinak :)

Jako první je třeba vybrat poskytovatele připojení. Tento krok nám ulehčí například server DSL.cz, kde si můžeme ověřit dostupnost služby podle telefonního čísla, vyfiltrovat nabídky podle požadovaných parametrů (rychlost, cena, agregace ...), a na místě rovnou i objednat (a za objednávku obdržet dárek, který se bohužel už dva měsíce někde toulá).

Zvolil jsem službu Classic ADSL 2048/128 s datovým limitem 12 GB a FUP od Českých Radiokomunikací, neboť vhodnější a hlavně bezlimitní varianta Premium ADSL 2048/512 podezřele koresponduje s pokrytím sítě KTV Přerov a je tedy u nás nedostupná. Přesto doufám, že se hranice pro LLU časem posunou :)

Po objednávce následuje činnost pro ADSL typická – čekání. Nejdříve na zaslání návrhu smlouvy/objednávky (e-mail), její odeslání zpět (s podpisem, tedy šnečí pošta), konfigurační údaje (e-mail) a nakonec na samoinstalační balíček s modemem a nezbytnou bižuterií. Čekání se protáhlo zhruba na tři týdny.

Instalace je poměrně jednoduchá. Mezi stávající telefonní zásuvku a přístroj se připojí splitter (filtr rozdělující hlasové a nadhlasové pásmo), do něj ADSL modem, za modem počítač(e), dodávaný model obsahuje navíc router a 4 RJ-45 porty. Konfigurační údaje, které byly předtím doručeny e-mailem, jsou v balíčku přiloženy, spolu s podrobným obrázkovým návodem. Přesto jsem si dovolil konfiguraci nastavit krapet jinak.

Služba funguje vcelku spolehlivě, byť přiblížení skutečné rychlosti k nominální je poněkud slabší než třeba u přerovské kabelovky. Za dva měsíce jsem zaznamenal pouze jeden výpadek PPP spojení, druhý výpadek způsobila pravděpodobně drobná závada na mém serveru. V prvním případě pomohl restart modemu, ve druhém restart serveru, čili nic, na co by vám nestačily vědomosti, nabyté sledováním IT Crowd. Deklarovaný datový limit 12 GB je ve skutečnosti rozdělen do týdenních intervalů po 2,4 GB, restrikce jsou uplatňovány ve dvou stupních, počítána jsou data v obou směrech. Do limitu jsem se vlezl prakticky jenom v prvním týdnu, jistou zajímavostí je odchozí provoz silnější než příchozí. Rekord mám cca 150% týdenního limitu :)

Klasické internetové služby (web, e-mail, IM) jsou použitelné i při uplatnění druhého datového omezení. Sestavitelné je v tomto případě i připojení k VPN z práce, s videoslužbami už je to slabší. Co se týče VoIP, zaznamenal jsem problémy při volání z jedné domácí SIP linky na druhou, a to i bez překročení datového limitu, což je vzhledem k rychlosti upload směru očekávatelné. Volání ven je OK.

Rychlost ADSLRychlost ADSL

Co napsat na závěr? S napětím čekám na nadcházející týden, vzhledem ke změně velkoobchodní nabídky ADSL, datované k příštímu úterý (1.4.). Bohužel jsou Radiokomunikace mezi operátory, kteří se ještě nevyjádřili ...

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`