GParted – rozděluje i spojuje (disky)

Jednou z věcí, která mi na mém novém Aceru vadila, byl disk rozdělený na dvě partice (a třetí, recovery, kterou jsem po dřívějších špatných zkušenostech hodlal nechat na pokoji). Potřeboval jsem tedy nástroj, kterým bych je spojil v jednu, nejlépe bez nutnosti přesouvat data.

Chvíli jsem přemýšlel nad zakoupením software od Acronisu, napadlo mě zkusit použít nějakou live distribuci Linuxu, ale nakonec jsem našel nástroj nazvaný GParted.

GParted, tedy GNOME Partition Editor, je jednoúčelová live mini-distribuce, založená na Gentoo Linuxu, ve které je zakomponován právě jeden program pro práci s diskovými oddíly. Stažený ISO obraz stačí vypálit na CD (lze vytvořit i bootovací USB) a z něj poté startovat počítač (5 z 5 adminů doporučují nastavit správnou boot sekvenci :), proklikat GRUB a jazyková nastavení, a poté už můžeme vytvářet, formátovat, rozdělovat, spojovat či měnit velikost diskových oddílů, windows i linuxových. Všechny změny jsou vratné až do okamžiku, než potvrdíme finální zápis na disk.

Spojení dvou cca 140 GB particí v jednu, resp. smazání druhé a roztažení první na maximální velikost, s nějakými 40 GB dat, trvalo něco málo přes 4 hodiny. Po dokončení se sice JehoVista™ zkoušely bránit asi třemi restarty nebo spuštěním scandisku, nicméně celá akce skončila beze ztráty květinky.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`