Jak to chodilo u Telecomu

V souvislostí s akcí O2Off jsem se zmínil, že (ex)Telecom se nějak nepřetrhl, ani co se péče o poměrně významné zákazníky týče. Jak to tehdy bylo?

Představme si tedy nejprve zákazníka – rozpočtová organizace s celostátní působností, od Telecomu nakupující 1000+ pevných linek, ať už analogových či ISDN, okolo 200 digitálních okruhů s rychlostí převážně 64 kb/s a do 10 páteřních spojů s rychlostí 2 Mb/s. Na některé poradě byla zmíněna čístka okolo 80 megakorun za telekomunikace ročně, z toho by se dalo odečíst na mobily (provozované převážně u Paegasu) ať nežeru 10%, hovoříme tedy zhruba o nějakých 70 milionech útraty.

V roce 2000 se prováděla akce sestěhování dvou stávajících poboček do jedné nové budovy. Kromě minima věcí a techniky, nutných pro provoz do poslední chvíle na starém působišti, už bylo prakticky vše přestěhováno, aby se dne D (1.6.2000) na dva dny zavřelo pro veřejnost kvůli dostěhování, a od pondělka se mohlo fungovat v novém.

Pro nás ajtíky to znamenalo vypojit všechny stanice, vypnout servery, odpojit a odmontovat huby a routery, znehodnotit datovou síť urváním (!) rackových skříní od rozvodů, a po zametení zbývajících stop vyhozením kvanta prázdných flašek přesunout techniku i sebe do nového působiště a tam vše zase rozchodit.

Po Telekomu se požadovalo přeložení tuším 4 analogových linek a zapojení dvou nových ISDN PRI, přidělení 100 číselného bloku kvůli provolbě, zrušení jednoho digitálního okruhu a přeložení druhého. Jiná externí firma měla za úkol přemístit VSAT jednotku.

Za všeobecného hemžení kolegů a do toho několika pracovníků externích firem, finišujích své úkoly typu zapojení ústředny atd., jsme do racku zamontovali huby a router, nastartovali servery, zapojili administrátorské stanice a začali rozbíhat síť. Vše vypadalo jako funkční, než jsme si dovolili tu drzost pingnout do našeho regionálního centra – Request timeout nebyla právě očekávaná hláška. Nebudu vás napínat, Telekomu se ztratila žádost na přeložení okruhu. Skutečností spíše bylo, že telefonní linky a digitální okruhy prostě dělala jiná parta, a černá díra byla někde v telekomích interních procesech.

Nu ničevó, zvýšeným úsilím přes víkend jsme zapojili celou síť (nevíte, který inteligent vymyslel zadní čela stolů a za nimi schované datové zásuvky??), zatímco si kolegové váleli šunky někde u vody, a pomalu se smiřovali s tím, že prostě budeme muset pár dní trpět na satelitní 9k6 lince s vysokou latencí, jejíž rychlost stačila s bídou na synchronizaci Netware serverů, nemluvě o poště nebo on-line dotazech do centra.

Jak rád bych teď napsal, že během týdne zapojili i digitální okruh, a tím to celé skončilo. Kulový, Nalezenec, kulový. Linku sice zapojili během týdne, nicméně nás dohledové centrum začalo bombardovat kvůli jejím nepravidelným krátkodobým výpadkům. Telekomí technici k nám docházeli snad častěji než do hospody, různě po místnostech přesouvali svoje měřící bazmeky a rozvíjeli teorie o špatných kabelech v baráku či rušící EZS. Snad jen na ty zelený mužíky nedošlo :)

A když je to konečně přestalo bavit, okruh přepojili na jiný kabelový pár, a od té doby to fungovalo jak má. Jenom škoda, že jim to trvalo až do přelomu měsíců listopad/prosinec.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`