Konec IPv4 jako nový Y2k?

Je to už 10 let, co se IT člověčenstvo bedlivě připravovalo, podle některých zbytečně, na přechod počítačových systémů do nového tisíciletí. Nejspíš i lidé výpočetní technikou přímo nezasažení zaregistrovali ve sdělovacích prostředcích dokola omílanou zkratku Y2k. Nyní se zdá, že je na obzoru další vážný problém. IP adresy dojdou už příští rok.

Myslím, že se ani tak nemusíme obávat nepřipravenosti počítačů, moderní operační systémy s IPv6 protokolem počítají, aktuální Windows Vista (i poslední Linuxy, aby mě evangelisté nekamenovali :) ho už má dokonce defaultně zapnutý. Problémy neočekávám ani u menežovatelných síťových prvků v ceně desítek až stovek tisíc, zajištujících páteřní infrastrukturu, sítě providerů či běžně používané v korporátním prostředí.

Velké problémy by ovšem mohly nastat u těch jednoúčelových zařízení v ceně několika málo stovek, maximálně tisíců, typu ADSL routerů, kabelových modemů, wifi AP, VoIP bran atd., používaných pro připojení a zajištění základní síťové infrastruktury v domácnostech nebo malých firmách. Já sám mám doma tyhle krabičky asi 4 a v administraci o IPv6 ani ťuk. A jenom po naší republice budou podobného hardware minimálně stovky tisíc kusů.

Je nejvyšší čas to nějak rozseknout.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`