Kradu, tedy jsem? Jak kdo ...

Na jednom z idnes blogů mě včera zaujal článek Kradu, tedy jsem na vcelku oblíbené téma softwarového pirátství. Autor ho (jak jinak) šmahem odsuzuje, protože se ocitnul na druhé straně barikády. Jenže to mi přijde jako v podstatě jediný argument celkem slabé.

Pokud můžu mluvit za sebe, myslím že mám naše tři domácí mašiny softwarově čisté, server běží na Ubuntu Linuxu, k notebookům byly dodány OEM XP či Visty i pár dalších softwarových balíků. Manželce stačí k životu internetový prohlížeč a videopřehrávač, a pro mě není používání aplikací typu GIMP či OpenOffice.org něčím pod moji úroveň. A pár placených krámů, které jsem zvyklý používat a vyhovují mi, napadá mě třeba Total Commander či Pinnacle Studio, nebyl problém zakoupit.

Jenže k tomuto poznání si musí každý člověk dospět sám. A nakolik ho v poznávání povzbudí, že ho bude potenciální druhá strana obchodu dopředu označovat za zloděje, piráty či černé pasažéry a vyhrožovat DRM, HW klíči, ověřováním přes internet a bůhvíčím dalším, už nechám na posouzení laskavému čtenáři.

Opravdu protřelí obchodníci (v dnešním světě si pod tím pojmem představme třeba autobazarníky) říkávají, že každé zboží má svého kupce, jenom je potřeba ho najít. Zrovna tak mne napadá poučka, že dobrý programátor zpravidla nebývá dobrým obchodníkem (a naopak). A proto i já přeji autorovi, aby si někoho takového našel :)

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`