Padáky za porno

Budou možná lítat ve Škodě Auto za před časem populární videoklip s masturbující školačkou, který si její zaměstnanci přeposílali interní poštou. Tedy ne že bych hned rozdával výpovědi, ale s nějakým potrestáním výjimečně souhlasím, a není v tom žádná zášť vůči tuli-tuli pohyblivým obrázkům. Mohl bych zmínit netiketu, ale na tu už dneska bohužel s odpuštěním sere pes. Podívejme se na důvody čistě praktické.

Elektronická pošta, ať už si pod tím představíme cokoliv, se u nás ve firmě používá někdy od roku 1995. Nejdříve pouze v režii nás ajtíků, v naprosté většině případů pro odesílání zpracovaných dat a občasný příjem instalačních balíčků, po zprovoznění počítačové sítě (~1997) se postupně rozšiřoval okruh pověřených pracovníků a e-mail se čím dál víc stával primárním kanálem pro výměnu vnitrofiremní korespondence. Koncem roku 1998 byly zprovozněny první adresy podle standardu SMTP s možností komunikace do Internetu i zpět. Tehdy byl pořád ještě klid.

Relativní klid přetrvával i v době, kdy měli k e-mailu přístup už všichni. Důvod byl jednoduchý – komunikace do Internetu a zpět zůstávala pouze pro vyvolené. Jenže někdy v letech 2003 – 2004 bylo rozhodnuto o nasazení nové verze e-mailového systému, podmínkou jehož fungování bylo mimo jiné přidělení SMTP aliasů všem kolegům bez rozdílu. Peklo začíná ...

Bavme se v číslech. Až do té doby jsme byli schopni udržet objem e-mailového archivu od startovacích cca 500 MB až do rozmezí 1 – 2 GB za rok. Ode dne D narostl objem archivu na stejná čísla, jenomže měsíčně. To vše při kapacitě volného diskového prostoru v řádu jednotek GB, dnes jsme na tom o něco málo lépe, volnou kapacitu dokážeme udržet lehce pod 20 GB. V kolektivu o počtu 40 až 50 lidí. Nemluvě o propustnosti linek, od někdejších 64 kb přes 128 kb až po dnešních závratných 512 kb, které samozřejmě neslouží pouze pro e-mailový provoz.

Možná namítnete, že tak mohla narůst služební korespondence. Nedělejme si iluze, občas musím z provozních důvodů zkontrolovat stav odchozí fronty a subjecty e-mailu začínající jedním čí více FW: hovoří samy za sebe. Přestože existuje vnitrofiremní předpis o používání e-mailu pouze pro pracovní účely, přestože jsme rozesílali maily kolegům, že komplikují práci nám i sobě, přestože jsme byli nuceni zavést striktní objemové limity na jednotlivou zásilku. Jako hrách na zeď :(

A teď si zkuste představit prezentovaná čísla ve firmě velikosti Škody Auto. Máte stále pocit, že vás admini buzerují jenom proto, že můžou, a že se nudí?

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`