phpBB a spam – první krůčky k řešení

Diskuzní fórum serveru gsm4U.cz, postavené na phpBB, postupně skomíralo pod náporem komentářového spamu víceméně až k naprosté nepoužitelnosti, a to i přes to, že byly postupně utahovány kohoutky – zákaz anonymních komentářů, CAPTCHA, ověřování registrací e-mailem atd.

Neutěšenou situaci bylo třeba vyřešit. Bohužel, defaultní nástroje boardu vzniklý problém buď nedokázaly řešit vůbec, anebo by to bylo na hodně dlouhé lokte. Dovolím si tedy přidat své dva tipy pro usnadnění práce, pomineme-li pečlivé každodenní moderování :)

PHPBB Admin ToolKit

Kromě toho, že lze s jeho pomocí provést jednoduchý bezpečnostní audit fóra a měnit jeho globálním nastavení, skutečná síla tkví jinde &ndash hromadná práce s uživateli a jejich příspěvky, mám teď na mysli hlavně jejich mazání, ale samozřejmě umí i více :)

Jedinou pihou na kráse je způsob mazání příspěvků – je odstraněn pouze obsah jednotlivých příspěvků čili texty, zbytek záznamů v tabulkách zůstává, v čehož důsledku nevypadající zrovna pěkně ve výpisu boardu (DELETED). Pro finální dočištění jsem použil jednoduchý vlastní skriptík, jehož práce prozatím ale není dokonalá, neboť struktura jednotlivých tabulek není až tak triviální, jak se na první pohled zdá.

Better captcha

Vestavěné vizuální ověření alias CAPTCHA používá stejná písmena na jednotné textuře. Není se tedy čemu divit, že nepředstavuje žádný nepřekonatelný problém. Ta odkazovaná používá vícero barviček, různé fonty, nejednotné pozadí atd. Což není zase až tak důležité, protože hlavně – funguje, tedy aspoň zatím. Ťuk ťuk :)

Stará vs. nová CAPTCHAStará vs. nová CAPTCHA

sob mazání

sob mazání příspěvků – je odstraněn pouze obsah jednotlivých příspěvků čili texty, zbytek záznamů v tabulkách zůstává, v čehož důsledku nevypadající zrovna pěkně ve výpisu boardu (DELETED). Pro finál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`