Skútr nebo auto? Motorka!

iHeute.cz informovala o německém průzkumu srovnání nákladů provozu auta vs. skútru s celkem očekávatelným výsledkem, že skútr vyjde levněji, přestože sáhli po relativně vysoké kubatuře 250 ccm.

I já jsem loni po přesunu na vesnici, možná na popud Marigoldova článku, začal uvažovat o pořízení něčeho jednostopého s motorem. Představa se nakonec proměnila ve skutečnost a já se podělím o pár osobních zkušeností.

Skútr jsem dopředu zavrhl z několika důvodů:

  • cena – těžko pořídit něco rozumného pod desítku, kterou jsem si stanovil jako cenový strop
  • malá kola – znám stav silnic v místech, kde se hodlám pohybovat, a představa 30 centimetrového kolečka v 10 centimetrové vyjeté koleji není nic moc
  • ovládání – přestože to má dvě kola a řídítka, páčky a čudlíky jsou prostě jinak než na klasické motorce

Po rozhození sítí jsem se někdy v půlce prázdnin dopracoval k Jawě 50 - 23 alias Mustangovi ročník 1981 za přijatelných 4000 peněz českých. Přestože se po doladění některých drobností, jako zanášející se trysky karburátoru a laborování se svíčkami, ukázal mustaf jako spolehlivý stroj plnící očekávání do něj vložená, rozhodl jsem se postoupit o level výše. Padesátka je svým výkonem sice dostačující do města, ale za cedulí nebo v prudším kopci rychle ztrácí dech.

Jawa 50 - 23 MustangJawa 50 - 23 Mustang

Jak jsem se nedávno zmiňoval, pro pořízení silnější kubatury bylo potřeba vrátit se do škamen autoškoly. Zde se projevila správnost rozhodnutí jezdit na něčem, co se svým ovládáním podobá motorce :), protože těch předepsaných 10 hodin jízd myslím nedává šanci se něco naučit. Důležité je soustředit se na dvě věci:

  1. zvyknout si na motorku: 250 kilo suché váhy logicky vyžaduje jiný přístup, než sedmdesátikilový fichtl, když už tedy vynecháme drobné nuance stylu, že plyn může mít i jiné polohy než otevřený a zavřený, že motorka kromě zpomalování dokáže i brzdit a podobně :)
  2. změnit způsob jízdy: za ta léta provozu se člověk prostě drží více ducha zákona (bezpečnost a plynulost) než jeho jednotlivých liter, a tak je třeba řádně nacvičit zastavování u přechodů, zběsilé blinkrování, přejíždění a rozhlížení se před přehlednými železničními přejezdy a hlavně zběsilé hlídání ručičky tachometru

V polovině letošních prázdnin jsem si tedy pořídil Chunlan Tiger 125, čínskou (a kupodivu licenční) kopii Hondy CM 125. Jenom škoda mého zaváhání, na jaře se daly sehnat ještě vefunglu, teď už jenom jeté, ale 4 roky a 7000 ujetých kilometrů snad taková hrůza nebude.

Chunlan Tiger 125Chunlan Tiger 125

Stopětadváca se mi aspoň prozatím jeví jako rozumné řešení. Dobrá ovladatelnost (pár desítek kilo navíc oproti pincku kupodivu nepřekáží) se slušnou akcelerací, mimo město se nechá rozpohybovat ke stovce a možná i kousek dál, byť za celkem zběsilých otáček. Nějaká padesátka nebo stovka kilometrů v jednom zátahu se dá přežít celkem bez problémů. A přestože začínám pomalu pokukovat po Yamaha Virago 535, jsem odhodlaný si Chunlana pro příměstský provoz v garáži ponechat, místa je v ní zatím dost :)

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`