Vraťte piráty na moře

Tak nám tu zase řádí ti filmoví piráti, paní Müllerová. Nějaká nešťastná dívčina se v kině snažila natočit Jakubiskův velkoporod Bathory, u čehož byla nahlášena vnímavými spoludiváky.

Nechme na moment stranou morální zásady typu krást se nemá a zkusme položit otázku jinak: Co můžou autoři nabídnout člověku, který by film také rád shlédl, ale odmítá, ať už z jakýchkoliv důvodů, kratochvíli návštěvy kinotěátra? Myšleno samozřejmě legální cestou. Obávám se, že maximálně ekvivalent mého pravidelného produktu po první ranní cigaretě.

Že bude lehký průmysl směřovat nezadržitelně pod kytky, pokud radikálně nezmění způsob myšlení a distribuční modely, prorokovali vizionáři už před rokem 2000, tedy před více než 8 lety. Na tomto místě bych rád odcitoval elzeta, bohužel jsem nikde nenašel ucelený archiv článků. A co že to soudruzi vymysleli? Represi, represi, a pro změnu zase ... represi.

Abych nebyl tak nespravedlivý, pánové vod hudby už něco málo zkouší i u nás, až do televize dorazila reklama na projekt i-legalne.cz (kterej debil vymýšlel ten název, evokující svou fonetickou podobou činnost úplně opačnou?). Nabízenou produkci sice nepřehraju ani na jednom nepočítačovém zařízení, které se nám doma povaluje (cca dva telefony, dva DVD přehrávače, věž, CDradiomagnetofon bez magnetofonu ani autorádio), a pánové si rovněž nedělají extra starosti s nějakým tagováním souborů, ale náznak nějaké změny tu každopádně je ...

Filmaři si stále jdou vyšlapanou cestičkou kino, časem DVD a v terminálním stádiu televize. A represe. Občas nevím jestli k smíchu nebo k pláči, jako loni u kauzy Simpsonových ve filmu. Obzvlášť vyčíslení způsobené škody metodou Prchalové generátor náhodných čísel, násobený koeficientem odporu piráta, je, řekněme, úsměvný. Názory oné osoby mi vůbec přijdou jako z jiného světa, neteř by ji myslím označila výrazem absolutní mimoňka.

Vážení filmaři, připusťte si konečně, že tudy prostě cesta nevede. Zážitek filmové projekce na 20 metrovém plátně, sledované ze třiceti metrů, je ekvivalentní sledování plátna dvoumetrového z metrů tří v podmínkách projekce domácí. Navíc bez ne každému příjemných bonusů chroupání popkornu, srkání koly a přiblblých komentářů okolí. Nemluvě o diskriminaci nás kuřáků :) Tak se nad tím prosím zamyslete!

Disclaimer

Autor sledoval maximálně 10 minut tzv. kinoripu v životě, déle na to neměl nervy. Zmiňované Simpsony neviděl vůbec, i když DVD s filmem už v obchodě pravděpodobně potkal.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`