Výkon je relativní pojem

Když jsem vloni před Vánocemi lehce strhal srovnání levných počítačových sestav made in iDNES.cz, možná jsem to krapet přepískl, protože označení office počítačové sestavy jako herní počítač s brutálním výkonem se vůbec nemusel zrodit v hlavách redaktorů tamní Technet sekce.

Uvědomil jsem si to až dnes na obědě, když jsem v místním plátku objevil inzerát mateřské firmy Bédi Trávníčka:

Acer Aspire One od Bédi TrávníčkaAcer Aspire One od Bédi Trávníčka

Tedy, označit Intel Atom 1,6 GHz jako výkonný procesor chce celkem odvahu, že se i moje dual-core mobilní Pentium na 2 GHz asi půjde stydět. I když, ve srovnání na nějaký Zilog Z80 má ten inzerát vlastně pravdu, wtz ...

UPDATE 17.4.2009

Jeden kousek mi právě leží na stole. První dojem? Je to opravdu u-krut-ně po-ma-lý! I když bych řekl, že jistý díl viny na tom má defaultní instalace. Přece není normální, aby prakticky čistá instalace Windows XP Home ed. zabírala přes 4 giga. Mám největší chuť to celé smazat a nainstalovat znova!

UPDATE 20.4.2009

(psáno přímo z Aspire One)

Přestože v balení naleznete CD s popiskou Microsoft Windows XP Home Edition SP3, nejedná se o klasické bootovací instalační médium, ale o součást dvou CD recovery kitu. Přeloženo do lidštiny, jeho použitím dostanete netbook do naprosto stejného šnečího stavu jako předtím. Pokud ale provedete redukci předinstalovaného software (odstraňoval jsem Google Desktop, Google Toolbar, McAfee Security Center, MS Office 2007 a MS Works), odezvy booku se výrazně zlepší. Pro naprostou kontrolu nad instalací by ale bylo určitě rozumnější sehnat klasické instalační CD XP Home a doplnit ovladače z webu Aceru, samozřejmě pokud je mají vystavené.

Internet Explorer na Aspire OneInternet Explorer na Aspire One

Pokud se mám podělit o nějaké první dojmy, je-li primárním zaměřením Aspire One (a netbooků obecně) práce na internetu, tedy browsení po webstránkách, práce s e-mailem či používání instant messagingu, proč ne. Rozlišení 1024x600 px není tak omezující, jak bych čekal, písmo je čitelné a na menší klávesnici by se dalo časem určitě zvyknout (nepíšu všemi deseti).

V zásadě bych se ani nebál prohlížení fotografií nebo přehrávání audio či video souborů. Při čtení delších dokumentů by mi však nejpíš vadila nutnost častého scrollování. No, a asi bych se vůbec nepouštěl do větších akcí typu psaní diplomové práce :)

blok na Aspire Oneblok na Aspire One

Chápu, že notebook, potažmo netbook, je vždycky jistým kompromisem mezi výkonem, výdrží a ergonomií. Nemám problém na tuto hru přistoupit, ostatně, poslední tři počítače kupované domů byly klasické 15.4" wide notebooky různých hardwarových konfigurací. I Aspire One může dobře sloužit svému účelu, nemáme-li dopředu přehnaná očekávání a nebudeme-li brát zcela vážně marketingové bláboly.

Smutné je, že i dvacet let po převratu musí fungovat klasické socialistické do-do (dodělej doma), protože výrobce dodá zařízení v ne zcela použitelném stavu. Jak by řekla teta Kateřina, darovanému koni se stav chrupu kontrolovat nemá, ale opravdu máte pocit, že vám Mountfield (nebo kdokoliv jiný) dá něco opravdu zadarmo?

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`