Windows 7: první dojmy

Přestože jsem tu před pár dny vyjádřil větší než malou dávku skepse nad hype kolem betaverze Windows 7, věc se má nakonec tak, že jedna kopie ode dneška okupuje i můj Acer Aspire 5730ZG. Hlavní důvody byly dva:

  1. pomalost Windows Vista, která aspoň podle mého názoru zdaleka neodpovídala očekávaným možnostem hardware
  2. omezení Home * verze, jako je kupříkladu nechuť k ukládání hesel k síťovým zdrojům, přičemž zveřejněná beta má možnosti Ultimate edice

Mohl jsem samozřejmě zkusit downgrade (vím, ne zrovna licenčně čistý) na Windows XP, jenže tuto možnost celkem slušně zařezávají výrobci HW, kteří mají čím dál tím větší nechuť ke zveřejňování potřebných ovladačů, a je to tedy vždy otázka štěstí. Smutné je, že za tím vidím spíše nepříliš čisté praktiky k prosazení JehoVisty než neexistenci jejich XP verzí. Mám tu zkušenost s jedním nejmenovaným výrobcem, kdy měl na webu zveřejněny toliko Vista ovladače, ale live update z téhož webu XP drivery odněkud vydoloval.

Windows 7 screenshotWindows 7 screenshot

Dojem první – instalace

Instalátor se jeví jako poměrně inteligentní, dává na výběr mezi upgradem ze stávající instalace Windows, který se provádí spuštěním přímo z ní, anebo klasickou čistou instalací bootem z instalačního DVD.

Čistá instalace nedělá z Windows 2OOO/XP dobře známý formát cílového disku, ale odsune systémové adresáře původního systému ($Recycle.Bin, Documents and Settings, Program Files, ProgramData, Users, Windows) do adresáře Windows.old, mohl jsem si tedy ušetřit dvě hodinky práce se zálohováním souborů.

Dojem druhý – prostředí

Snad největší změnou v GUI (tedy kromě dávky nových wallpaperů a screensaverů :) je sjednocení hlavního panelu a panelu snadného spuštění, zlí jazykové tvrdí něco o okopírování switcheru z Macu. Dá se na něj rychle zvyknout a výsledkem je mnohem méně zapráskaný taskbar.

Windows 7 taskbarWindows 7 taskbar

Jinak se mi jeví jako poměrně rozumné pohrát si s jeho velikostí, velikostmi a rozestupy ikon na ploše atd., v defaultu nastavenými jako pro třímetrový pohled na plazmovou televizi. Chápu, že větší je mnohem lepší, ale občas to v Redmondu už i přehánějí :)

Dojem třetí – kompatibilita

Windows 7 v sobě samozřejmě integrují spoustu ovladačů, ale takový neakcelerovaný desktop je celkem pech. Zrovna ovladač na grafiku se mi zadařilo natáhnout z windows update, se zbytkem se mi podařilo (se střídavými úspěchy, ale koho dneska zajímá třeba analogový modem) zalaborovat v režimu kompatibility Vista. U bety se s tím dalo počítat, v okamžiku ostrého prodeje to už snad bude lepší.

Propagovaný Acer Empowering Technology hlásí nepodporovaný operační systém, tak ať si ho narvou třeba do špic.

Co se týče ostatních aplikací, jisté problémy hlásil Skype a nabídl ke stažení betaverzi verze 4 (4.0.0.181), úplně se odmítly instalovat poslední Daemon Tools.

Kromě toho mám nainstalované: GIMP, Google Chrome, KLM codec pack, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, OpenOffice.org, OpenVPN, Total Commander, Trillian Pro. Víc toho zatím není, euro ftp Aceru je nějaké pomalé.

Dojem čtvrtý – rychlost

Po vyladění ovladačů, tedy v rámci možností, se rychlost opravdu dostala někam tam, kde bych si to představoval. Možná je to samotnými sedmičkami, možná je to zbavením se balastu z původní OEM instalace Vista, možná menším počtem instalovaných aplikací. Uvidíme :)

Tolik tedy k prvním dojmům, určitě se tu v budoucnu nějaké další postřehy objeví. Stay tuned!

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`