Žijí školy v hlubokém socialismu?

Přestože nějaká poučka říká, že končí-li titulek otazníkem, odpověď je ne, tentokrát bude znít jak kdy a jak kde.

Už na základní škole jsme měli (pravda jen do jisté míry) legraci z toho, kterak se rozdávaly důtky za věci se školou vůbec nesouvisejících, jako bysme měli jméno navštěvovaného ústavu vytetované na čele. Dokonce i na gymplu mě měl třídní potrestat za kouření před školou (asi jsem se měl schovat do hejna na školní hajzlík). Ten se k tomu tehdy postavil chlapsky, optal se na spotřebu cigaret, prohlásil mě za slabého kuřáka a jelo se dál.

Minulý týden proběhla médii zpráva o studentce Západočeské univerzity, která zvolila poněkud netradiční způsob přivýdělku ke studiu, což podle oficiální verze nemohli někteří rodičové rozdýchat a ačkoliv se bonzovat nemá, hlásit se to musí, a celá záležitost se nakonec řešila až na akademické půdě. Zdravý rozum naštěstí zdá se ještě neumřel a děvčica může ve studiu pokračovat. Nezbývá než zatleskat.

Zato dnes server aktuálně.cz referuje o škole, která u svých žáků mimo jiné provádí testy na drogy, což může znít na první pohled rozumně, jenže – na rozdíl od alkoholu, jehož stopy z těla mizí v řádu hodin, jde u drog o dny až týdny. A jsme zase u trestání za mimoškolní aktivity. Stejně jako Topolánek Kalouska, i já označuju školu za jedničky.

Perličkou na pomyslném dortu je poněkud zajímavý přístup vedení školy k placení školného, který byl přirozeně ve středu zájmu redaktorů. Postoj vedení k podávání informací by se dal pochopit u firmy financované z ryze soukromých zdrojů, jenže – soukromá škola, ač vybírá školné, inkasuje navíc dotace ze státního rozpočtu, bratru 31 tisíc na hlavu za rok. Čili peníze z daní. Našich daní.

Ostatně pro další zajímavý příklad nemusíme chodit daleko. O tom, že vícezdrojové financování je věc potřebná, by mohlo povídat i vedení Vysoké školy logistiky u nás v Přerově. Ti model dovedli k dokonalosti, když našli ještě třetí pilíř – dotace z městského rozpočtu. To se nám to podniká, když nám taťka stát dá, mohu-li parafrázovat feldkuráta Katze.

Socialismus neskončil, socialismus trvá. Tedy – jak kde ...

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <pre> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Images can be added to this post.

Více informací o možnostech formátování

`