drupal

warning: Creating default object from empty value in /home/zdenny/www/blok/html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Nový Drupal web: usacarsantl.cz

Tak se nám ta rodinka Drupal webů utěšeně rozrůstá, dalším přírůstkem jsou stránky firmy zabývající se servisem amerických automobilů a opravami automatických převodovek pro vozy všech značek, které můžete najít na adrese www.usacarsantl.cz.

V první fázi jsem do Drupalu převedl obsah původních statických stránek a nyní pracujeme na implementaci e-shopu na platformě Ubercart.

Windows Live vs. Bing – kam se sitemap.xml?

Spuštění nového vyhledávače Bing z dílny Microsoftu proběhlo už minulý týden snad všemi více i méně seriózními médii. Jak jsem včera zjistil pohledem do logu, pravděpodobně v souvislosti s touto událostí přestalo fungovat odesílání sitemap souborů webu s návratovým http kódem 301 (moved permanently).

Start vyhledávače totiž mimo jiné znamenal i přesun zázemí microsoftích webmaster tools z původní adresy webmaster.live.com na www.bing.com/webmaster. Správná adresa pro propingnutí aktualizace souboru se sitemapou je tedy nyní http://www.bing.com/webmaster/ping.aspx?siteMap=[sitemap].

Spuštěn internetový šipkový obchod prodarts.cz

Bez nějaké velké pompy jsme dnes, vlastně už včera, vypustili do provozu e-shop prodarts.cz, elektronický obchod se šipkami a šipkovým příslušenstvím, postavený (v tomto okamžiku) na Drupalu 5.16 s nadstavbou pro e-shop Ubercart 5.x-1.7.

Screenshot prodarts.czScreenshot prodarts.cz

Ačkoliv má obchod do ideálního stavu ještě daleko, myslím že to nemusí být až tak na škodu. Určitě i vy znáte nebo nakupujete někde, kde nemají učesanosti věru mnoho, avšak sortiment je unikátní a služby rychlé a perfektní. Příkladem jednoho takového budiž třeba Fichtl krámek.

Přeji tedy prodarts.cz, aby se i on mohl chlubit službami minimálně stejně dobrými.

SEO debilníček pro Drupal

Přestože je Drupal relativně SEO-friendly publikačním systémem, několik úprav pomocí dodatečných modulů určitě není na škodu. Šikovnou pomůckou je modul SEO Checklist, který vás jako seznam úkolů s možností odfajfkování splněných (či přeskočených) bodů provede krok za krokem. Kdybych o něm věděl už včera, mohl jsem si ušetřit jeden post.

Škoda jen, že modul odmítá korektně pracovat v prostředí (asi nejen) české lokalizace. Chybu jsem sice prozatím provizorně vyřešil, ale bug report si nechám až na ráno, musím se na to psychicky připravit :)

UPDATE: Bug report už je na svém místě, teď jenom aby mu autor porozuměl, souvislejší anglický text jsem nepsal ani nepamatuju ...

blok.zdenny.cz na Drupalu 6

Jak jsem avizoval, odhodlal jsem se k povýšení engine webu na Drupal 6. Vidím tu ještě několik drobných chybek, které ale nemám momentálně sílu řešit. Budu se snažit v průběhu dne, na základní funkčnost to snad nebude mít vliv ...

Drupal: chybka v modulu Archive

Nový rok jsme tady na webu přivítali chybovou hláškou modulu Archive:

cal_days_in_month() [function.cal-days-in-month]: invalid date. v souboru /home/zdenny/www/blok/html/modules/archive/archive.module na řádku 359.

dokonce sem díky ní nasměroval nějaké podobně postižené nešťastníky i strejda Google :)

Řešení problému najdete na Drupal stránkách u modulu Archive.

Inspirace nejen pro drupalisty

Onehdá mi přistál v Google Talku odkaz na jeden článek na stránkách Maxiorel.cz. Jak je mým (ne)dobrým zvykem, mrknul jsem se i na titulku webu a všimnul jsem si i několika zajímavých příspěvků na téma Drupal, dokonce se snad odhodlám i k povýšení bloku na Drupal 6 :)

Minulý týden jsem se zmínil o stavbě e-shopu na bázi Drupalu s Ubercartem, při té příležitosti bych mohl odkázat na stránky Ubercart.cz, web podle titulky relativně mrtvý, nicméně fórum zdá se žije :)

Mimochodem, už jste si vyzkoušeli zaměřit mobil?

Drupal jako e-shop?

Minulý týden se kolega zmínil o myšlence vybudování e-shopu. Slovo dalo slovo a já mu navrhl zkusit postavit obchod na Drupalu. Už letos na jaře jsem se o něco podobného pokoušel pomocí modulů e-Commerce, ale celý projekt nakonec vyšuměl do ztracena.

Tentokrát jsem se pro změnu rozhodl použít Ubercart, který má i svou českou lokalizaci. A tak kolega momentálně usilovně plní katalog zboží a já se pro změnu snažím dát dohromady technickou stránku věci.

O spuštění obchodu, stejně jako o technických perličkách z pozadí budu na tomto místě informovat :)

UPDATE: Obchod už je na světě.

Drupal: pozor na AdSense 5.x-3.0

Včera večer jsem netuše nic zlého provedl upgrade modulu AdSense na verzi 5.x-3.0-beta2. Protože po přihlášení vidím místo reklam pouze ohraničená bílá místa, až dneska ráno jsem zjistil, že je něco špatně.

Drupal – AdSense po přihlášeníDrupal – AdSense po přihlášení

Na co je tedy potřeba dát pozor (postup může být závislý na tom, jak spravujete reklamní jednotky přímo v AdSense)?

Víkendový výpadek

Jak už jsem avizoval, chystám se na upgrade systému na serveru. Bohužel včerejší pokus o přeinstalaci přes ten stávající nevyšel, a nejrozumnějším řešením se mi tedy jeví nainstalovat to celé úplně od začátku. Během odpoledne to tady celé vypnu, a dá-li digitální bůh, v noci se zase rozjedeme.

P.S. Přiletěly mi asi dva dotazy, co vlastně v Drupalu nefungovalo: Kromě toho, že se brutálně zpomalilo celé administrační rozhraní, vůbec nefunguje modul xmlsitemap, patrně kvůli vnořeným SQL selectům (PHP 4.3.11, MySQL 3.23.58).

`