hardware

warning: Creating default object from empty value in /home/zdenny/www/blok/html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Vista ready RAM?

Pamatuju se, jak jsme svého času samolepkami Rok 2000: testováno! polepili kdejaký kazeťák, rychlovarku nebo popelník. Jenže tohle asi někdo myslel vážně:

Vista ready RAMVista ready RAM

Půjdou mi na tom sedmičky? A linux? Otázky, samé otázky ...

Výkon je relativní pojem

Když jsem vloni před Vánocemi lehce strhal srovnání levných počítačových sestav made in iDNES.cz, možná jsem to krapet přepískl, protože označení office počítačové sestavy jako herní počítač s brutálním výkonem se vůbec nemusel zrodit v hlavách redaktorů tamní Technet sekce.

Uvědomil jsem si to až dnes na obědě, když jsem v místním plátku objevil inzerát mateřské firmy Bédi Trávníčka:

Acer Aspire One od Bédi TrávníčkaAcer Aspire One od Bédi Trávníčka

Tedy, označit Intel Atom 1,6 GHz jako výkonný procesor chce celkem odvahu, že se i moje dual-core mobilní Pentium na 2 GHz asi půjde stydět. I když, ve srovnání na nějaký Zilog Z80 má ten inzerát vlastně pravdu, wtz ...

ADSL: 14 dní a šmytec part 2

Loňského listopadu jsem si stěžoval, že mi navázaná ADSL session nevydrží více než 14 dní. Nevím čím to je, ale od neděle se mi občas zničehonic zrestartuje ADSL modem, čehož nepříjemným důsledkem je úplné zmatení internetové gw a tím pádem ztráta připojení k internetu.

Vypozoroval jsem, že po tu dobu, než modem naváže ADSL připojení, je vnějšímu síťovému rozhraní skrze DHCP přidělena adresa z privátního rozsahu 192.168.1.0/24, která je sice později nahrazena správnou veřejnou IP, nicméně v tomto okamžiku už neproběhnou up/down příkazy z /etc/network.

Do té doby, než přijdu na nějaké inteligentnější řešení, jsem si zbastlil nekvalitní bashový skript, který spouštěný cronem v pětiminutovém intervalu testuje pomocí pingu funkčnost připojení:

#!/bin/bash

rm /home/user/scripts/inet/test
ping ubuntu.com -s 1000 -c 5 -q >> /home/user/scripts/inet/test

FILENAME=/home/user/scripts/inet/test
FILESIZE=$(stat -c%s "$FILENAME")

if [ $FILESIZE == 0 ]; then
	touch /home/user/scripts/inet/`date '+%Y-%m-%d-%H-%M-%S'`
	/sbin/ifdown eth0 && /sbin/ifup eth0
fi

exit 0

Konec IPv4 jako nový Y2k?

Je to už 10 let, co se IT člověčenstvo bedlivě připravovalo, podle některých zbytečně, na přechod počítačových systémů do nového tisíciletí. Nejspíš i lidé výpočetní technikou přímo nezasažení zaregistrovali ve sdělovacích prostředcích dokola omílanou zkratku Y2k. Nyní se zdá, že je na obzoru další vážný problém. IP adresy dojdou už příští rok.

Myslím, že se ani tak nemusíme obávat nepřipravenosti počítačů, moderní operační systémy s IPv6 protokolem počítají, aktuální Windows Vista (i poslední Linuxy, aby mě evangelisté nekamenovali :) ho už má dokonce defaultně zapnutý. Problémy neočekávám ani u menežovatelných síťových prvků v ceně desítek až stovek tisíc, zajištujících páteřní infrastrukturu, sítě providerů či běžně používané v korporátním prostředí.

Velké problémy by ovšem mohly nastat u těch jednoúčelových zařízení v ceně několika málo stovek, maximálně tisíců, typu ADSL routerů, kabelových modemů, wifi AP, VoIP bran atd., používaných pro připojení a zajištění základní síťové infrastruktury v domácnostech nebo malých firmách. Já sám mám doma tyhle krabičky asi 4 a v administraci o IPv6 ani ťuk. A jenom po naší republice budou podobného hardware minimálně stovky tisíc kusů.

Je nejvyšší čas to nějak rozseknout.

Melouni začali dělat i do elektroniky

Organizace ze souhrnné kategorie melouni, tedy na povrchu zelení a uvnitř (ne)pěkně rudí, nám zdá se hodlají kecat i do počítačů aneb Greenpeace určilo „nejzelenější“ počítačovou techniku a výrobce. Já si to pro sebe dovolím přeložit jako seznam výrobků, kterým bude nejlepší se při nákupu vyhnout.

Zabij bobra, zachráníš strom!

Univerzální ometač antén

Satelitní příjem má přes své nesporné výhody i jisté špecifiká. Kupříkladu takový těžký, mokrý sníh nalepený na parabole či LNB dokáže s příjmem nadělat pěknou paseku. A co teď, když na anténu nedostanete ani z okna, ani ze země?

Univerzální ometač parabol aneb smetáček na teleskopické tyči :)Univerzální ometač parabol aneb smetáček na teleskopické tyči :)

Update firmware Siemens CL-040-I? Nemožná věc

Už jsem se jednou zmiňoval, že můj ADSL modem Siemens CL-040-I neudrží spojení více než 14 dní v kuse. Napadlo mě zkusit upgrade firware, jenže kde ho vzít a nekrást?

Oficiální stránky Siemensu se tváří, že takový modem snad ani nikdy nevyráběli, mlčí i moje oblíbená švýcarská mutace. I přesto se mi podařilo zjistit, že updaty existují. Na samotné soubory s firmware už se mi ale narazit nepodařilo, tedy kromě jedněch německých stránek s odkazem na javový updater, samozřejmě v němčině a (aspoň pod W7) nefunkční. A to i v případě, že jsem v jeho konfiguraci natvrdo přepsal IP adresu modemu.

Byl někdo při hledání úspěšnější?

Jak nedělat srovnání počítačů

Podle Lupy, respektive průzkumu Mediaresearch na Lupě prezentovaném, je iDnes nejdůvěryhodnějším zpravodajským serverem. No, zpravodajským možná, nicméně některé zveřejňované materiály z jeho odborných sekcí jsou spíše k breku. Anebo k smíchu?

Jedním takovým je i článek Počítačové sestavy z obchodních domů: kvalitní stroje i vyhozené peníze, jehož cílem mělo být srovnání počítačových sestav v ceně do 10.000 káčé včetně dépéhá, jenže z něho vyšel text, který by se jako jednooký mezi slepými sice vyjímal v počítačovém koutku magazínu Květy, ale na tzv. odbornou sekci seriózního serveru mi přijde hodně slabý. A jaký že je recept tvorby technetího bastlu?

ADSL: 14 dní a šmytec?

Na své ADSL přípojce už delší dobu (~měsíce) pozoruji jednu nepříjemnou pravidelnost: navázané připojení nevydrží déle než 14 dní v kuse, potom počítač zapomene IP adresu a k jejímu znovuzískání je třeba restart ADSL modemu. Což je samozřejmě nepříjemné, obzvlášť pokud jsem mimo a ten čudlík prostě zmáčknout nemůžu.

ADSL Classic od Českých radiokomunikací, modem Siemens CL-040-I v bridge režimu, PPPoE, IP adresa z DHCP. Máte někdo podobné zkušenosti, nepomůže třeba nový firmware nebo nějaké jiné kouzlo?

UPDATE: ADSL: 14 dní a šmytec part 2

Prestigio R.I.P.

Bylo nebylo, po první i druhé závadě na LCD panelu notebooku přišla po necelém roce třetí. I když jsem zkusmo kontaktoval servis, kolik by jako stála oprava, už od pátku jsem pečlivě studoval letáky, cože se dá v dnešní době pořídit a za kolik. Mimochodem, dnešní odpověď servisu s cifrou mezi 5 až 12 tisíci mi celkem vyrazila dech, obzvlášť ve srovnání s aktuálními cenami laptopů, začínajících zhruba na 10 000 českých korun.

`