windows

warning: Creating default object from empty value in /home/zdenny/www/blok/html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Bezplatný upgrade na Windows 7 ode dneška

Včera Microsoft zveřejnil dlouho očekávanou zprávu. Na ode dneška zakoupených počítačích s OEM Windows Vista, jakož i u krabicových verzí systému, bude možný bezplatný (resp. za manipulační poplatek) upgrade na Windows 7 ve stejné edici, program se netýká nejnižší verze Home Basic.

U edicí Vista Business a Vista Ultimate máte navíc stále (samozřejmě teoretickou, protože ovladače) možnost downgrade na osvědčené Windows XP.

Datum uvedení Windows 7 na trh je stanoveno na 22. října 2009, resp. 31. října 2009 pro české verze.

Windows 7 česky

Vzpomínám si, že v době uvedení Windows 2000 se jejich česká verze objevila na trhu snad až po půl roce od vydání verze anglické. I tak jsme ale, snad ze zvyku, anglickou verzi používali ještě dlouho poté.

Windows 7 se dočkaly českého lokalizačního balíčku už ve fázi RC.

Ovládací panely Windows 7 v češtiněOvládací panely Windows 7 v češtině

Teď by nám ještě kluci redmondští mohli prozradit, jakým způsobem z volitelných aktualizací vyrušit balíčky s nepotřebnými jazykovými verzemi, prase aby se v tom pak vyznalo :)

UPDATE: Na skrytí nepotřebné aktualizace není od věci zkusit pravé tlačítko myši :)

Jedu na Windows 7 RC

Včera večer jsem stáhl něco málo přes 2 giga instalačky, ráno vypálil na DVD, odpoledne věnoval zálohám dat a večer začal instalovat. Momentální stav Windows 7 release candidate + updaty, Google Chrome a Total Commander.

Screenshot Windows 7 RC po přenosu datScreenshot Windows 7 RC po přenosu dat

Pro začátek několik špatných zpráv:

  • instalátor nepodporuje přímý upgrade Windows 7 beta -> Windows 7 RC
  • nástroj pro přenos dat (Windows Easy Transfer) bohužel nepracuje na 100%, alespoň v mém případě vynechal soubory v adresáři C:\Users\zdenny\AppData\
  • Acer stále nevydal drivery k W7, ovšem sedmičky zdá se rozeznaly veškerý HW, tedy kromě toho, že nefungují multimediální klávesy

Dobré zprávy:

  • instalátor naštěstí stále neformátuje disk a původní systémová data přesunuje do adresáře C:\Windows.old\
  • zůstává potěšující rychlost systému, možná se i krapet zrychlil
  • sedmičky sveřepě netrvají na vložení licenčního kódu již během instalace, jde vložit časem pohodlně přes Ctrl+C, Ctrl+V (jak to vlastně mají Visty, já je snad nikdy neinstaloval from scratch?)
  • zdá se mi, že na taskbaru jsou výrazněji odlišeny spuštěné přišpendlené aplikace

Průběžně doplňováno!

Windows 7 RC na spadnutí

A je to tady, po veřejné betě Windows 7 přichází čas uvolnění release candidate verze. Pro předplatitele MSDN/Technet je stanoveno datum uvedení na 30.4.2009, pro zbytek světa pak 5.5.2009. Vypuštění finální verze se předpokládá začátkem roku 2010.

Na stránkách Microsoftu bylo k Windows 7 spuštěno české diskuzní fórum.

(Lupa.cz: Windows 7: RC verze je hotová, přijde virtualizace Windows XP)

UPDATE: Jedu na Windows 7 RC

Daemon Tools i pro Windows 7

A je to tady, včera releasnuté Daemon Tools Lite 4.30.4 konečně podporují i betu Windows 7. Ke stažení na domovském webu Daemon Tools v sekci download.

UPDATE: Sedmičky, respektive nějaké to jejich compatibility cosi se sice po instalaci snaží spuštění Daemon Tools bránit, ale po odklikání a zakázání hlášek se zdá, že vše funguje jak má. Včera večer jsem ale s hrůzou zjistil, že mi přestalo fungovat vypalování v Neru, na interní i externí USB mechanice. A v paměti se od posledního pálení nějak nemohu dopátrat k provádění jiné záškodnické činnosti, než že jsem instaloval daemony ...

Acer patří nakopat do koulí

Před časem jsem si na tomto místě posteskl, v souvislosti s řešením dilematu výběru mezi Windows XP nebo Windows Vista, o obecné nechuti výrobců ke zveřejňování ovladačů hardware pro starší, nicméně časem prověřené Windows XP. I já jsem z tohoto důvodu, byť za cenu jistého nepohodlí betaverze, nakonec skončil u Windows 7. Stále budu tvrdit, že za oním nezveřejňováním ovladačů je spíše politika než nějaké objektivní důvody. Chcete důkaz místo slipů?

Vývoj velikosti instalací Windows

Tak vám tak dneska uklízím na serveru, abych uvolnil nějaké místo pro instalaci Office 2007, a narazím na instalačky historických Windows. Údaje o jejich velikosti mě celkem zaujaly a pro úplnost jsem doplnil i data o aktuálních verzích:

Windows for Workgroups (3.11) 24 MB
Windows 95 43 MB
Windows 98 106 MB
Windows 2000 Prof 354 MB
Windows XP Prof 635 MB
Windows Vista Buss 32 2.60 GB
Windows 7 beta 2.43 GB

Pravda, ta čísla nebudou úplně přesná, protože k WfW byl třeba navíc i MS DOS (3× 1.44 MB disketa), W2k mají v sobě zaintegrovaný service pack nevímkolik, do WXP mám kromě SP3 naimportované i nějaké ovladače, Vista je OEM instalace od Dellu (jinou kromě Acer Recovery Kitu nemám) a W7 jsou bety a bez české lokalizace, ale jistou vypovídací schopnost srovnání má, ne?

Apokalypsa přijde na apríla

Myslím že jediné, co můžeme očekávat na 100%, je masivní vlna varování v mailboxech.

A nedá mi to nezopakovat jeden oblíbený text:

Pokud ti prijde pres ICQ pozadavek na autorizaci od uzivatele Badtime, nepotvrzuj ji! Jedna se o nebezpecny vir, ktery ti prepise pevny disk. Nejen to, on znici i vsechny diskety polozene pobliz pocitace. Prenastavi ti termostat v lednicce, takze ti roztaje zmrzlina a srazi se ti mleko. Demagnetizuje ti prouzky na platebnich kartach, zrusi predvolby na videu a pomoci prostoroveho harmonickeho pole poskrabe vsechna CD, ktera si budes chtit prehrat. Tvy holce/klukovi zmeni telefonni cislo. Do akvaria ti naleje fridex. Pred prichodem navstevy ti vypije vsechno pivo a na stole necha spinave fusekle. Az zaspis, schova ti klice od auta a zbastla ti autoradio tak, ze v zacpe uslysis jenom sum. Vinou Badtime se zamilujes do zatvrzeleho pedofila. V noci se ti bude zdat o cirkusovych trpajzlicich.

Az ti tvoje holka/kluk zahne v hotelu, ucet se pripise do vyuctovani tvoji kreditni karty. Posle tchyni pozvaní na tydenni navstevu. A oznami tve byvale divce/chlapci tvoje nove telefonne cislo. Badtime ti svede babicku, bez ohledu, zda je mrtva. Takova je sila Badtime, ze saha az za hrob aby se dotkla toho, co je nam nejdrazsi. Onemocnis tou nemoci, ktera napada kastany. Zavola tvym jmenem sefovi a rekne mu, ze je magor. Po precteni teto zpravy ji posli vsem znamym, znic pocitac, utec na nejblizsi kopec a pockej na dalsi instrukce! (hoax.cz)

Windows Vista nebo XP?

Ptá se Laco na blogu, i když je to od něj, jako zastánce Windows Vista, otázka víceméně řečnická. Pokud byste chtěli jednoznačnou odpověď ode mě, tak by zněla nejspíše na desktop Visty, na notebook XP, samozřejmě pokud okolnosti dovolí, protože obstrukce výrobců ohledně XP ovladačů k novějšímu železu jsou až nechutné (a zdravím speciálně do Aceru a HP).

Windows 7: první dojmy

Přestože jsem tu před pár dny vyjádřil větší než malou dávku skepse nad hype kolem betaverze Windows 7, věc se má nakonec tak, že jedna kopie ode dneška okupuje i můj Acer Aspire 5730ZG. Hlavní důvody byly dva:

  1. pomalost Windows Vista, která aspoň podle mého názoru zdaleka neodpovídala očekávaným možnostem hardware
  2. omezení Home * verze, jako je kupříkladu nechuť k ukládání hesel k síťovým zdrojům, přičemž zveřejněná beta má možnosti Ultimate edice

Mohl jsem samozřejmě zkusit downgrade (vím, ne zrovna licenčně čistý) na Windows XP, jenže tuto možnost celkem slušně zařezávají výrobci HW, kteří mají čím dál tím větší nechuť ke zveřejňování potřebných ovladačů, a je to tedy vždy otázka štěstí. Smutné je, že za tím vidím spíše nepříliš čisté praktiky k prosazení JehoVisty než neexistenci jejich XP verzí. Mám tu zkušenost s jedním nejmenovaným výrobcem, kdy měl na webu zveřejněny toliko Vista ovladače, ale live update z téhož webu XP drivery odněkud vydoloval.

`